czwartek, 31 stycznia 2013

Zasady wymowy

Jeden z Czytelników prosił o zbiór zasad wymowy. Udostępniam Wam materiały z mojego prywatnego archiwum X, które wykorzystuję do pracy z moimi uczniami. Jest to zbiór najważniejszych zasad wymowy wraz z przykładami i wyjątkami. Mam nadzieję, że Wam się przyda. Plik do ściągnięcia TUTAJ.

Tematy pokrewne :

12 komentarzy:

 1. Jejku jak świetnie,że można to pobrać ! Właśnie miałam się brać za przepisywanie 'moich zasad' bo nie mam ich na tym komputerze a są potrzebne koledze. Mogę je wykorzystać ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, w końcu po to je udostępniłam :)

   Usuń
  2. Nawet nie zwróciłam uwagi,że 'beaucoup' to wyjątek. Nie pomyślałam,że można to inaczej wymówić bo ja chociaż próbowałam, nie umiem powiedzieć 'beaucoup' żeby 'o' było 'wyraźne'.

   Usuń
  3. Hmm... a mój Robert i Tresor podaje [boku]. Skąd pochodzi informacja, że to wyjątek??

   Usuń
  4. Zapytałam znajomych (Polaków) co słyszą kiedy mówię 'beaucoup'. Jedni 'boku', drudzy 'buku'. Kiedy wymawiam to słowo szybko i bez zastanowienia wychodzi dźwięk pomiędzy 'o' a 'u'. Francuzi też różnie wymawiają. U mojego taty 'o' jest bardziej wyraźnie natomiast moja mama mówi podobnie do mnie.

   Usuń
  5. Oh punaise! Faktycznie Petit Robert podaje [boku]. Nie wiem, skąd wzięłam ten wyjątek, jak parę lat temu przygotowywałam ten materiał. Chyba zasugerowałam się zasłyszaną wymową, podobnie jak opisuje to wyżej DameNoire. Już poprawiam mój błąd! Francais-mon-amour dziękuję, że to sprawdziłaś :)

   Usuń
  6. Proszę bardzo :) sprawdziłam, bo mnie nauczono wymawiać właśnie [boku] więc się zdziwiłam tym wyjątkiem..

   Usuń
  7. Człowiek się uczy całe życie :)

   Usuń
 2. Serdecznie dziękuje !

  teraz już czytanie nie będzie mi sprawiało takiego problemu ;]

  A.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Luinvena, dziękuję za komentarz. Chciałam usunąć ten usunięty i usunęłam przez przypadek wszystko :( Pardonne-moi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo, bardzo dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń