piątek, 8 listopada 2013

Ne explétif - skąd czerpać wiedzę

Ostatnio jeden z Czytelników zapytał mnie o ne explétif spotykane głównie w zdaniach z użyciem trybu łączącego subjonctif. Nie jest to zagadnienie proste, ale dla pocieszenia powiem, że ne explétif stosuje się głównie w języku literackim, gdzie jego użycie jest najczęściej fakultatywne, w języku potocznym zaś zanika. 

Skąd czerpać wiedzę?
Proponuję zajrzeć do poniższych pozycji albo skontaktować się bezpośrednio ze mną za pomocą formularza kontaktowego po lewej stronie :D


 1. Najwięcej szczegółowych informacji wraz z przykładami znajdziecie w podręczniku Gramatyka języka francuskiego od A do...B2 (strony 239-241). O tej pozycji pisałam już wcześniej TUTAJ.

2. Możecie również zajrzeć do Gramatyki języka francuskiego. Larousse. (strony 239-240). Znajdziecie w niej najważniejsze informacje wraz z przykładami

3. Jeśli natomiast chcecie poćwiczyć użycie ne explétif, odsyłam do książki Grammaire Progressive du Français, niveau perfectionnement (rozdział 85).

Jeśli znacie jakieś inne ciekawe źródła na ten temat,
chętnie się z nimi zapoznam.

1 komentarz:

  1. W "L'Expression française écrite et orale" [niveau avancé] jest króciutki rozdział z teorią i trzema ćwiczeniami o 'ne explétif' (str.94-95 - wydanie z 2002r.).

    OdpowiedzUsuń