niedziela, 8 września 2013

Strony z wymową

Już nie po raz pierwszy spotykam się na blogu z prośbą, aby obok francuskich słówek pojawiała się ich transkrypcja fonetyczna, która ułatwiłaby naukę szczególnie osobom zaczynającym przygodę z językiem francuskim. Poprawny zapis fonetyczny wymaga użycia symboli, które nie występują w naszym alfabecie. Trzeba je kopiować z innego źródła. Dlatego spełnienie Waszej prośby wymagałoby ode mnie dodatkowych nakładów pracy, na które w tej chwili nie mogę sobie pozwolić. Dlatego postanowiłam podać strony, które pomogą Wam opanować poprawną wymowę francuskich słówek bez mojej pomocy:) Postaram się jednak dopisywać transkrypcję fonetyczną do słów o bardziej skomplikowanej wymowie.

Jeśli nie macie na stanie zwykłego papierowego słownika z transkrypcją fonetyczną, z pomocą mogą Wam przyjście te oto strony :  

1. FORVO (pl.forvo.com)
Mój numer 1. Stronę odkryłam dzięki Wam, drodzy Czytelnicy :) Słowa czytane są przez prawdziwych frankofonów z różnych krajów jak Francja, Szwajcaria czy Kanada. 

2. PONS  (www.pons.com)
Tego słownika nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Do każdego hasła dołączono nagranie z poprawną wymową. Wystarczy kliknąć na ikonę głośnika, aby miła Pani przeczytała dla Was dane słowo lub wyrażenie.  

3. GOOGLE TRANSLATOR 
Nie dość że tłumaczy, to jeszcze poprawnie czyta :)

4. ACAPELA  

Jeśli nie znajdziecie jakiegoś słowa w słowniku PONS, możecie użyć syntezatora mowy ACAPELA. Wystarczy wpisać dane słowo lub nawet całe zdanie, a program komputerowy przeczyta je dla Was. Niestety jak to z maszynami bywa, nie są one nieomylne i zdarzają się błędy, szczególnie jeśli chodzi o wymowę zapożyczeń z innych języków. Aby zmniejszyć margines błędu, pamiętajcie o zachowaniu oryginalnej ortografii francuskich słów. Pomoże Wam w tym wpis o Francuskiej klawiaturze


5. WIKTIONNAIRE 

W tym słowniku znajdziecie zarówno zapis fonetyczny jak również wiele innych przydatnych informacji (różne znaczenia danego słowa, synonimy, etymologię, etc.)


Jeśli znacie jakieś inne ciekawe strony z wymową, chętnie je poznam :) 

Źródło : Internet

8 komentarzy:

 1. To jest chyba najsłynniejsza: http://pl.forvo.com/;
  albo po prostu wpisujemy słowo w przeglądarce wraz ze słowem wymowa i przeglądarka odsyła do tej strony; czytają to mieszkańcy danego kraju, bo jest to wymowa dla wielu języków.
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też właśnie miałam napisać o forvo :) Fajne w tej stronie jest również to, że można sobie ściągnąć nagranie na dysk.

   Usuń
  2. Język dnia-maoryski :) To już wolę francuską wymowę.

   Usuń
  3. Dzięki wielkie za polecenie tej strony. Nie znałam jej. Wciągam ją na listę i to na pierwsze miejsce :)

   Usuń
 2. Google Translate też czyta, w każdym języku. Wystarczy wpisać zdanie i wcisnąć miniaturowy głośniczek.

  OdpowiedzUsuń
 3. do you maybe know where I can find a site that would allow me to write with Polish letters?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.lexilogos.com/keyboard/polish.htm
   Here you are. :)

   Usuń
 4. Dosłownie z nieba mi spadłaś z tym postem, ponieważ właśnie walczę z wymową :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń