poniedziałek, 3 grudnia 2012

Podręczniki dla początkujących

Każdy nauczyciel ma swoje ulubione podręcznik. Ja też takie mam i dzisiaj postanowiłam Wam o nich opowiedzieć. Zacznę od poziomu A1-A2. Mam nadzieję, że czytelnicy, którzy prosili mnie o ten post, znajdą w nim coś dla siebie :)


--------------------------------
GRAMATYKA
---------------------------------

 
Grammaire progressive du français - niveau débutant
(wydawnictwo CLE International)

Podręcznik ten ma wiele zalet. Przede wszystkim forma w jakiej przedstawione zostały zagadnienia. Po lewej stronie mamy teorię wyjaśnioną w bardzo łatwy i przejrzysty sposób, a po prawej stronie ćwiczenia do niej. Książka podzielona jest na większe jednostki, które kończą się bilansem. Najnowsze wydanie "nabrało kolorów" oraz dodatkowo posiada płytę z mini dialogami, których nie było wcześniej. Rozwiązania do ćwiczeń dostępne osobno.
Przykładowy rozdział do pobrania TUTAJ.





 





Grammaire en dialogues - niveau débutant + CD
(wydawnictwo CLE Internationl)

Ta pozycja jest świetnym uzupełnieniem do Grammaire progressive. Jej atutem są ciekawe, życiowe dialogi. Każde zagadnienie gramatyczne składa się z 3 części :
- teorii przedstawionej w nieco bardziej rozbudowanej formie niż w Grammaire progressive,
- dialogu, w którym  widzimy zastosowanie danego zagadnienia gramatycznego (+ nagranie),
- ćwiczeń.
Książka podzielona jest na jednostki, które kończą się bilansem. Książka zawiera rozwiązania do ćwiczeń. Przykładowy rozdział do pobrania TUTAJ.



 



Je pratique - exercices de grammaire A1
(wydawnictwo Didier)

Jest to książka dla wszystkich tych, którzy odczuwają niedosyt i chcieliby jeszcze poćwiczyć gramatykę. Jest to typowy zeszyt ćwiczeń dość fajnie przygotowany. Znajdują się w nim różnego rodzaju ćwiczenia, krótkie teksty do uzupełnienia, rysunki. Ważna informacja : rozwiązania do ćwiczeń znajdują się na końcu książki, więc nie musimy za nie dodatkowo płacić.
Przykładowy rozdział do pobrania TUTAJ.









--------------------------------
SŁOWNICTWO
---------------------------------
 

 

Vocabulaire progressif du français - niveau débutant
(wydawnictwo CLE International)

Książka porusza najważniejsze zagadnienia tematyczne. Każdy rozdział składa się z części teoretycznej (słownictwo podane jest  w kontekście : krótki tekst lub dialog, wiele słów i wyrażeń opatrzonych jest ilustracjami, co ułatwia zapamiętywanie) i z części praktycznej (różnego typu ćwiczenia). Rozwiązania do ćwiczeń dostępne osobno.
Przykładowy rozdział  do pobrania TUTAJ

 

 
                                           
 




Vocabulaire en dialogues - niveau débutant + CD
(wydawnictwo CLE International)


Książka porusza podobne zagadnienia jak Vocabulaire progressif, ale ma nad nią przewagę w postaci dialogów z nagraniami. Osobiście wolę pierwszą pozycję, którą uzupełniam nagraniami z drugiej - taka mała kompilacja materiałów :) Książka zawiera rozwiązania do ćwiczeń. 
Przykładowy rozdział do pobrania TUTAJ









--------------------------------
KOMUNIKACJA
---------------------------------


 

Communication progressive de français - niveau débutant + CD
(wydawnictwo CLE International)


Jak sama nazwa wskazuje, książka kładzie nacisk na komunikację. Znajdziemy w niej około 50 mini dialogów zaczerpniętych prosto z życia (+ nagrania). Oprócz typowych sytuacji w sklepie, w restauracji czy w innych miejscach publicznych, książka uczy jak wyrażać niezadowolenie, zachwyt, zdziwienie,  uczy prawić komplementy, odmawiać, protestować czy zaprzeczać. Każdy rozdział składa się z dialogu, pytań do niego i ćwiczeń oraz krótkiego zagadnienia gramatycznego. Każdy, kto wybiera się do Francji, powinien się z nią zapoznać. Rozwiązania do ćwiczeń dostępne osobno.
                               Przykładowy rozdział do pobrania TUTAJ.





--------------------------------
INNE
---------------------------------


 

Alter ego A1
(wydawnictwo Hachette)
 
Obecnie jest to chyba najpopularniejszy podręcznik używany do pracy w klasie. Większość osób, którym udzielam lekcji, korzystała właśnie z niego. Ciekawe dokumenty i ćwiczenia sprawiają, ze bardzo przyjemnie się na nim pracuje.  Rozwiązania do ćwiczeń dostępne osobno. 

 








--------------------------------
PODSUMOWANIE
---------------------------------

Oprócz wymienionych pozycji, które łączę ze sobą w różnych proporcjach, żeby nie zanudzić ucznia jedną i tą samą książką, w mojej pracy wykorzystuję również materiały, które samodzielnie opracowuję na potrzeby lekcji. W ten sposób na zajęciach z uczniami początkującymi skupiam się w pierwszej kolejności na najistotniejszych zagadnieniach, aby mogli jak najszybciej zacząć mówić. 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czujesz niedosyt?
Zajrzyj na Facebook, Youtube lub Quizlet :) 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

19 komentarzy:

  1. wszystkie książki z CLE są super(do pewnego poziomu), na Alter Ego pracowałam i tak średnio mi się podobało, chociaż i tak lepsze niż większość podręczników do fr, bo ich poziom w Polsce jest naprawdę niski.
    obecnie jako studentka 1. roku lingwistyki zapoznaję się z obowiązkową Bon usage(1800 stron, la vache! :D) - czy masz jakieś doświadczenia/komentarze na jej temat? :)
    Pozdrawiam, Monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bon usage zachwycałam się na I roku romanistyki. Napawało mnie dumą samo jej posiadanie. Przez 3 lata studiów użyłam ją... jeden, jedyny raz. Z tego, co pamiętam to większość moich kolegów i koleżanek z roku też ograniczyło się do jednego użycia.
      Co do samych książek to nie bawię się w poziom debutant z CLE. Teraz dorwałam początkującą dziewczynę w Paryżu i od razu rzuciłam jej intermediaire. Jest zadowolona.

      Usuń
    2. Ja pałam do wydawnictwa CLE miłością bezwarunkową, więc może jestem nieobiektywna :) Po prostu lubię kiedy jest konkretnie i rzeczowo. Na wyższych poziomach też uważam, że są całkiem udane pozycje. Z vocabulaire progressif avance sama nauczyłam się niejednego słówka, a ich ostatnie "dziecko"- grammaire progressive perfestionnement świetnie pogłębia niektóre zagadnienia, szczególnie polecam rozdziały o rodzajnikach :)

      Usuń
    3. Co do "Bon usage", to nie miałam z tą pozycją za wiele do czynienia (na szczęście), ale zgadzam się z Agnes. Moniko, que la force soit avec toi! :)

      Usuń
  2. Podczas kursu w Paryżu korzystałam z Alter Ego. A obecnie sama używam tej książki w nauczaniu. Bardzo ją lubię, a myślę, że i moi uczniowie są z niej zadowoleni. Dobra książka na początek!

    OdpowiedzUsuń
  3. Może podobny wpis np z materiałami, książkami przygotowującymi do matury? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety w tej materii nie będę mogła pomóc, ponieważ matura to kompletnie nie moja działka :/

      Usuń
    2. Ja do matury przygotowywałam się z CLE i polecam. :)

      Usuń
  4. a co pani sądzi o serii Exercices de Vocabulaire en Contexte wydawnictwa Hachette ?

    OdpowiedzUsuń
  5. czy spotkaliscie sie kiedys z podrecznikiem polskiego wydawnictwa ,,Mówimy po francusku. Kurs dla początkujących". Antoni Platkow, Mieczysław Jaworowski. Wiedza Powszechna. Czy mozna prosic o recenzje??? czy to dobry kurs???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety ja nie znam. Znam natomiast inną książkę autorstwa Platkowa :" Wymowa francuska". Korzystałam z niej na studiach i zdarza mi się nadal do niej zaglądać. Postaram się na dniach opublikować Twoje pytanie jako osobny post. Może ktoś z czytelników udzieli na nie odpowiedzi. Pozdrawiam :)

      Usuń
  6. Pisalem o podreczniku,,Mówimy po francusku. Kurs dla początkujących". Antoni Platkow, Mieczysław Jaworowski ale jest tez pare innych ksiazek polskich autorow i dlatego dobrze by bylo wiedziec czy ,,polskie wydania podrecznikow do nauki francuskiego" sa godne polecenia czy tylko za takie uwaza sie te z wydawnictw francuskich. Czytalem duzo prac o metodach nauki jezykow i pisalo duzo ciekawych rzeczy, np. ze te wszystkie podreczniki zagranicznych wydawcow to tylko ,,zarabianie" czyli pieniadze. Chodzi o to, ze np.w USA jest duzo wydawcow roznych podrecznikow ale w jednej formie przeznaczonej dla ,,wszystkich obcokrajowcow" i np. na jednym kursie w 1 sali ucza sie ludzie roznej narodowosci wg. tej samej metody, i tutaj wyczytalem zdania znanych filologow/jezykoznawcow, ze kazdy narod powinien byc uczony nowego jezyka dostosowujac materialy/tlumaczenia pod ich jezyk/kulture itd. zeby wyjasnic roznice pomiedzy rodowym jezykiem a obcym bo polak inaczej bedzie sie uczyl niz chinczyk itp. Czyli jednym zdaniem, ze kazdy narod powinien byc uczony indywidualnie z podrecznikami przystosowanymi tylko dla nich, tylko wtedy nie bylo by zarobku gdyby wydawca produkowal podreczniki specjalnie przeznaczone dla kazdego kraju, a tak np. jest 1 wydawca 1 podrecznik i wypuszcza go na caly swiat dla wszystkich odbiorcow- to sa zdania wlasnie jezykoznawcow, i mowia oni ze polskie wydania poszly w zapomnienie(a wg. nich sa lepsze bo sa przystosowane pod katem polskiego odbiorcy z wytlumaczonymi roznicami jezykowymi) na rzecz masowych zagranicznych a dawno bylo na odwrot w polsce i ludzie uczyli sie tylko z materialow polskiego autorstwa. Mysle ze cos w tym jest, nie wiem jak wy sadzicie? czy polskie wydania sa godne uwagi?

    OdpowiedzUsuń
  7. aha a sami amerykanie gdy ucza sie np. francuskiego to nie kozystaja z wydawnictw francuskich tylko ze swoich(wydawcow amerykanskich).

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten wpis to miód na moje serce, właśnie poszukuję książki do samodzielnej nauki francuskiego :) Grammaire progressive du français wydaje mi się świetna, tylko te zagadnienia gramatyczne po francusku nieco mnie martwią, bo jestem całkowicie początkująca i nie wiem czy dam sobie z nimi radę. Czy zna Pani może jakieś godne polecenia pozycje z gramatyką wyjaśnioną w j. polskim? Byłabym ogromnie wdzięczna za wszelkie wskazówki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może ta pozycja Cię zainteresuje. Kliknij TUTAJ Życzę powodzenia w nauce :)

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź, gdzieś mi umknął ten wpis :)

      Usuń
  9. A ciekawy podręcznik dla osoby dorosłej (60+!)? Która chce szybko nauczyć się zwrotów, żeby się komunikować w kraju francuskojęzycznym? Do pracy z nauczycielem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To chyba polecana przeze mnie wyżej Communication progressive. Życiowe dialogi, nieco gramatyki, słówka.

      Usuń
  10. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń