czwartek, 28 maja 2015

Jak szybko i efektywnie nauczyć się języka francuskiego?

Drodzy Czytelnicy!

Dziś zapraszam Was na artykuł gościnny autorstwa Sprachcaffe (sieć  zagranicznych szkół językowych m.in we Francji), w którym poruszone zostaną wątki dotyczące ciekawych metod i technik nauki języka francuskiego. Mam nadzieję, że zrobicie z tych informacji dobry użytek :)

  Bonne lecture ! 


Należy rozgraniczyć tradycyjne metody nauki od tych niekonwencjonalnych. Tradycyjne sposoby przyswajania wiedzy sprawdzają się u każdego, są uniwersalne i w mniejszym lub większym stopniu wspierają naukę. Nowoczesne propozycje, często oryginalne i zindywidualizowane są skuteczne wśród wybranych grup odbiorców, przez co nie zawsze uniwersalne. Jak zatem znaleźć złoty środek? Satysfakcjonującym rozwiązaniem może być połączenie kilku różnych metod.

Do najpopularniejszych tradycyjnych metod nauki języka francuskiego należą: 


1. Stacjonarny kurs w szkole w Polsce. 

2. Kursy online poprzez platformy edukacyjne (elector.pl, eskk.pl, jezykiobce.pl). Zorganizowana nauka w grupach i wedle określonego tempa i programu to doskonała propozycja dla osób niezdyscyplinowanych i nie mających dostatecznej motywacji, aby samodzielnie dążyć do opanowania materiału. 

3. Pomoce multimedialne: wideo i audio na płytach CD lub mp3. Publikacji w tym zakresie jest bardzo wiele. Niektóre kursy przygotowane są z myślą o nauce w podróży czy w czasie wolnym, inne wymagają interakcji i przeznaczone są do prac z mikrofonem. Do najpopularniejszych publikacji tego typu należy Francuski MultiPakiet i Francuski Profesor Pierre Wydawnictwa Edgard.   


Fot. Widok na stronę z zadaniami z kursu Profesor Pierre

4. Alternatywą dla multimediów są aplikacje mobilne, które można pobrać z sieci i użytkować w wygodnym dla siebie czasie. Do najpopularniejszych bezpłatnych aplikacji należą: francuski123, Babbel oraz Fiszki, w których znajdziemy obszerny zestaw ćwiczeń z zakresu słownictwa i gramatyki.

5. By uzupełniać wiedzę, warto również śledzić blogi językowe. Liczba blogów o języku francuskim jest bardzo duża. Wiele z nich prowadzą Polacy zafascynowani tym językiem. Interesującym blogiem jest wszystko-co-francuskie.blogspot.com - to kompilacja wiedzy o Francji i nauce języka. Cennym źródłem informacji są również blogi: mamawparyzu.blogspot.com - blog o życiu w wielkim mieście, codziennych troskach i sukcesach, z pozoru zwyczajny, mający jednak wiele walorów edukacyjnych, oraz bretonissime.com – blog poświęcony Bretanii, jednemu z najpiękniejszych regionów Francji. 

6. Polecane blogi zagraniczne to m.in: ferrocouselofran.blogspot.com, frenchcrazy.com, learnfrenchwithjennifer.com, commeunefrancaise.com oraz francaisauthentique.com

7. Pomocną stroną www o nauce francuskiego prowadzoną po francusku jest fle.fr, na której znajduje się mnóstwo informacji o nauczaniu języka francuskiego, linki do licznych pomocy dydaktycznych i szkół językowych. Warto odwiedzać także Instytut Alliance Française

8. Doskonałą metodą na szybkie przyswojenie języka francuskiego jest otoczenie się możliwie największą ilością różnych bodźców i sygnałów francuskojęzycznych. W tym nurcie popularne jest osłuchiwanie się z językiem, jego akcentem, wymową, tempem wypowiedzi poprzez oglądanie telewizji i słuchanie radia francuskojęzycznego, oraz jak najczęstsze obcowanie z osobami, dla których francuski jest językiem biegłym. 

9. Pomóc może także czytanie bieżących portali informacyjnych z Francji oraz prasy francuskojęzycznej jak np. Le Monde i najbardziej znany Le Figaro


Fot: Magazyn Le Figaro
10.  Coraz popularniejszą metodą nauki staje się nauka francuskiego przez Skype, czy to poprzez konwersacje z poznanymi w internecie osobami, czy też poprzez lekcje z native speakerem online. 

11.  Jeśli preferujesz naukę wyłącznie z komputerem, pomocne mogą okazać się kursy językowe dostępne na stronach www do pobrania w serwisach typu   zadane.pl i sciaga.pl. Są to pliki skonstruowane z myślą o nauce we własnym zakresie, przygotowane na tyle czytelnie, by łatwo było opanować materiał, przećwiczyć i sprawdzić zdobytą wiedzę. Co ważne, są to w pełni legalne publikacje dostępne bezpłatnie.  

12.  W tym samym nurcie warto skorzystać z pomocy kanałów Youtube oraz Vimeo, dzięki którym możesz odsłuchać wraz z wizją wykłady i lekcje nauczycieli języka francuskiego. 

13.  Nieco bardziej relaksującym sposobem nauki jest oglądanie filmów w języku francuskim. Część filmów przygotowanych z myślą o walorach edukacyjnych dostępna jest na kanale BBC. Poza tym warto oglądać wszystkie francuskie produkcje bez dubbingu, począwszy od najprostszych bajek np. Le petit monde de Louis, poprzez kultowe pozycje takie jak Fabuleux destin d’Amélie Poulain, aż po najnowsze niezwykle pozytywne hity kinowe np. Samba i Intouchables. 

14.  Dzięki internetowi można również oglądać francuską telewizję, wybierając interesujący dla   nas program na kanałach: TV5, ARTE czy NRJ12. Może być to teleturniej, mecz czy wiadomości. W wielu z takich programów używa się zwrotów, których znaczenie będzie dla nas intuicyjne, a co za tym idzie – łatwiejsze do zapamiętania. 

15.  W sieci nie brakuje również francuskiej muzyki. Jeśli jesteś fanem muzyki, to doskonałą okazją do nauki języka będzie tłumaczenie piosenek, utworów, jak również udział w koncertach czy festiwalach muzyki francuskiej, które nierzadko odbywają się w Polsce w ramach dni polsko-francuskich czy innych przedsięwzięć promujących kulturę francuską. 

16.  Tłumaczeniom czy to artykułów, czy zasłyszanych wypowiedzi pomóc może wyposażenie się w profesjonalne słowniki francuskiego. W XXI wieku nie musimy nosić ze sobą kilku tomów słownika. Wystarczy aplikacja ling.pl czy PONS. W wersji drukowanej polecane są słowniki: Larousse, le Petit Robert

17.  Tłumaczeniu powinny towarzyszyć fiszki, karteczki lub kartoniki z zapisem poznanych słów, które pozwalają na szybkie powtórki. Otaczanie się nimi usprawnia przyswajanie, a sama czynność zapisywania jest świetną aktywnością w obszarze poznawczym. 

18.  Bezsprzecznie najlepszym sposobem na naukę jest pobyt w miejscu, gdzie języka francuskiego używa się na co dzień. Dzięki otwartym granicom i równouprawnieniu obywateli UE możemy nie tylko podróżować po Francji, ale również podjąć tam studia, naukę czy pracę. Jeżeli tylko mamy taką okazję, należy z niej skorzystać. Poprzez oderwanie się od ojczystego języka oraz zanurzenie w kulturze języka francuskiego znacznie szybciej zaczniemy mówić, a nawet myśleć po francusku. Codzienne kontakty z osobami francuskojęzycznymi, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, zmuszają do komunikacji w tym właśnie języku i przynoszą dużo lepsze efekty niż nauka z najlepszych podręczników. 

19.  Oprócz znanych wszystkim możliwości takich jak wyjazd wakacyjny, wymiana studencka czy praca sezonowa warto pamiętać, że coraz bardziej popularne stają również wyjazdy językowe we Francji. Mają one za zadanie w intensywny i przyjemny sposób nauczyć skutecznie języka. Efektywność takich wyjazdów jest bardzo wysoka dzięki połączeniu dwóch elementów: otoczeniu kursanta językiem francuskim tzw. immersion [zanurzenie] oraz wsparciu merytorycznym podczas lekcji. Zbombardowanie umysłu bodźcami francuskojęzycznymi sprawia, że zapadają one w pamięć długotrwałą i mobilizują do spontanicznych konwersacji oraz otwarcia się na język. Nauczyciele natomiast pomagają korygować błędy i są źródłem „twardej” wiedzy. Wyjazd do szkoły językowej to połączenie nauki ze zwiedzaniem np. Paryża czy wypoczynkiem na Lazurowym Wybrzeżu, w Nicei. 


Fot. Paryż, Sprachcaffe
Obozy językowe oferowane są dla młodzieży od 14 roku życia i zawierają m.in. kurs językowy, wyżywienie, zakwaterowanie. Kursy językowe dla dorosłych są bardziej elastyczne i dają większą swobodę podczas pobytu. 2 szkoły Sprachcaffe znajdują się w nadmorskiej Nicei i w stolicy Francji - Paryżu.

O tym, czy można nauczyć się francuskiego, nie jeżdżąc do Francji autorka bloga pisała tutaj. 

Powyższe sposoby na naukę francuskiego są znane od lat i powszechnie praktykowane. Niemal każdy, kto zdecydował się na naukę francuskiego, przynajmniej z jednego z wymienionych niegdyś skorzystał. Prócz nich, coraz szerzej mówi się o niekonwencjonalnych metodach nauczania francuskiego, które wpisują się w elastyczne możliwości mózgu i zdolności uczenia się. 

1. Bez wątpienia niekonwencjonalną metodą nauki jest aktywność w międzynarodowych grach online, które skłaniają do nauczenia się komunikatów występujących w grze. Rozmowy z użytkownikami to również okazja do nawiązania bliższej znajomości. Ambitnym poleca się gry typu scrabble czy literaki, które przyczyniają się do poszerzenia słownictwa. 

2. Innym sposobem na naukę poprzez konwersacje z Francuzami czy osobami mówiącymi po francusku są kanały social media, jak Facebook czy Twitter. 

3. Z dnia na dzień popularności przybywa metodom nauki poprzez hobby jak kulinaria, sztuka czy muzyka. Biorąc udział np. w warsztatach kulinarnych po francusku czy w kursie tańca prowadzonego prze francuskojęzycznego instruktora, można poznać mnóstwo słów dotąd nam nieznanych i w przyjemny sposób je przyswoić. To wszystko również online, bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

4. Wsparciem w rozwijaniu swych pasji są także audiobooki z literaturą francuską w oryginale. Niestandardową lekturą mogą być także komiksy np. Asteriks, które nie są przeładowane treścią, a znaczenie słów i wyrażeń mogą podpowiadać ilustracje towarzyszące dialogom.

5. Możliwości nauki jest całe mnóstwo, wystarczą chęci i zaangażowanie. Cieszącą się dużym zainteresowaniem jest metoda holistyczna polegająca na nauce języka w podobny sposób jak poprzez zanurzenie się w języku podczas pobytu za granicą. Nie dzieli sztucznie języka na gramatykę, słownictwo, nie uczy pojedynczych słów czy zasad, a opiera się na nauce wszystkimi zmysłami i poziomami świadomości, wplatając w nią rozwój osobisty i emocjonalny.

6. Równie nietypową formą nauki jest tzw. sugestopedia opierająca się na potencjale własnego mózgu skłonnego do nauczenia się wszystkiego, czego zapragniemy. Liczy się w tej metodzie nastawienie, motywacja i przekonanie do możności nauczenia się języka.

7.  Często nauka francuskiego dzięki internetowi nic nie kosztuje, bo cóż może kosztować poza czasem pogawędka z innymi równie chętnymi do nauki internautami z całego świata? Dzięki wspólnej rozmowie można wyłapywać błędy i poprawiać się wzajemnie, doskonaląc język oraz integrując się w grupie. 

8. Dość unikalnym sposobem na naukę francuskiego są metody Tomatisa oraz biofeedback, które wykorzystują potencjał mózgu do nauki i podświadomość.

9. Najskuteczniejsze metody to te, które angażują w naukę wszystkie zmysły, dlatego też wiele innowacyjnych metod stawia na zabawę i empiryczne doświadczenia języka. Zabawy w scrabble, memory czy kalambury po francusku przynoszą doskonałe efekty edukacyjne. Również nauka w praktyce posiada niezwykłą moc - nauka słówek z zakresu botaniki przynosi najlepsze efekty na łonie natury, a słownictwa związanego z podróżami na dworcu lub lotnisku.

10.  Jako że większość z nas ma doskonałe wyczucie melodii, muzyka zaczęła być także wykorzystywana do przyspieszenia nauki języków. Poprzez tworzenie piosenek ze słówkami i wyrażeniami francuskojęzycznymi można utrwalić o wiele więcej słówek aniżeli w tradycyjny sposób. Wystarczy przypomnieć sobie melodię, by przypomnieć sobie dane słowo. Podobnie wykorzystuje się rymy i rytmy do nauki języka.

11.  Na wyższym poziomie zaawansowania polecane jest stworzenie własnej mapy myśli poprzez rozwinięcia skojarzeń od kontekstu po konkretne słowo.

12.  Prostym a efektywnym sposobem poszerzania słownictwa jak i obycia się z językiem francuskim jest zmiana języka obsługi telefonu, telewizora, komputera oraz wszystkich możliwych urządzeń z języka polskiego na francuski. Ta z pozoru drobna zmiana sprawia, ze ten niewielki, ale często używany wycinek technicznego słownictwa pozostaje w pamięci bez większego wysiłku.

13.  Globalizacja nauki stwarza nam nowe możliwości. Ciekawym pomysłem na naukę języka jest uczestnictwo w tandemie językowym online. Wystarczy znaleźć w internecie osobę francuskojęzyczną, która chciałaby uczyć się języka polskiego i udzielać sobie wzajemnie lekcji lub po prostu rozmawiać. Plusem takiej metody jest zapłata na zasadzie: usługa za usługę.

14.  Osobom na wyższym poziomie znajomości języka poleca się stworzenie własnego bloga po francusku. Aktywność ta skłania do starannego przygotowywania wpisów, co przyczynia się do szlifowania poprawności językowej. Poza tym powadzenie takiego bloga może przyciągnąć nowych francuskojęzycznych znajomych, z którymi można wchodzić w interakcje poprzez konwersacje, dyskusje, komentarze a to również idealny sposób na naukę języka.

Dla osób zainteresowanych nauką francuskiego we Francji na hasło Francuski przez Skype zniżka 100 zł na kurs francuskiego w szkole Sprachcaffe. Kliknij w zdjęcie poniżej i poznaj nas! 

http://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm

A Wy jakie najciekawsze metody i techniki nauki języka francuskiego polecacie?


20 komentarzy:

 1. jak napisałas

  "Osobom na wyższym poziomie znajomości języka poleca się stworzenie własnego bloga po francusku. Aktywność ta skłania do starannego przygotowywania wpisów, co przyczynia się do szlifowania poprawności językowej. "

  ja stworzyłam blog już od samego początku nauki języka francuskiego - widzę archiwalne blogi, ktore byly stworzone przez osoby początkujące i ich zapał do pisania ostygł po ok. pół roku, takze zobaczymy jak będzie u mnie, póki co blog jest dla mnie jedyną motywacją do nauki języka francuskiego - segreguje tematy gramatyczne i słownictwo - wszystko mam pod ręką, nic nie muszę kreślić ;) uczenie się z ksiązek demotywowało mnie- każde zagadnienie opracowuje sobie sama, dzięki czemu łatwiej mi zapamiętać


  blogi, które wymienilas są jak najbardziej cennym żródłem informacji o Francji, zwyczajach Francuzów i nauce języka francuskiego

  dodam tylko, ze blog mamawparyzu jest super, bo czyta się go jak książke (z fabułą) - warunek - blog należy przeczytac od końca, czyli od początku, jest bardzo wciągający i jest pewną autobiografią autorki bloga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co do pisania bloga po francusku - widzialam 2 blogi tak pisane, ktos wytykal błędy i tych blogów juz nie ma - autorki go usunęły szkoda

   Usuń
 2. Małe sprostowanie : to nie ja jestem autorką tekstu, jest to gościnny wpis Sprachcaffe :)

  Według mnie, nie ma żadnego ograniczenia odnośnie poziomu wiedzy, by móc rozpocząć pisać blog poświęcony językowi obcemu. Najważniejsze, żeby spełniał funkcję, która jest indywidualną sprawą. Wszystko zależy od autora bloga :) Poruszałam już ten temat TUTAJ.
  Szkoda, że osoby, o których wspominasz, usunęły swoje blogi. Niestety Internet potrafi być okrutny... Życzę Ci wytrwałości w pisaniu. Twoje wpisy są bardzo przydatne!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie, osoby decydujące się na prowadzenie bloga w jakimkolwiek języku powinny dążyć do poprawnosci tekstów pod względem językowym. Osoba ucząca się języka i zamieszczająca tekst z błędami musi się liczyć z krytyką, szczególnie gdy blog tyczy się nauki tego języka.
  Domyślam się, że to przez moje komentarze jeden z takich blogów został zlikwidowany. Komentarze te jednak nie były złośliwe lecz konstruktywne. Poprawiłam po prostu znajdujące się w tekscie błędy chcąc pomóc autorce i jej czytelnikom. Poleciłam nawet stronę Lang-8, gdzie native-speakerzy poprawiają teksty za darmo. Przykro mi, że autorka tekstu zlikwidowała bloga, ale nie rozumiem dlaczego uraziło ją porawianie jej błędów. Blog ten był opisem procesu nauki języka a proces ten polega między innymi na robieniu błędów i uczeniu się z nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy to był tekst na blogu, na którym autorka prosiła o poprawienie błędów? Ja też udzieliłam moich porad i sugestii do jednego tekstu, dotyczących najbardziej podstawowych błędów - i zastanawiam się, czy to mogła być przyczyna. Uważam jednak, że 1. jeśli piszesz coś w internecie, to musisz być gotowy na krytykę (i na konstruktywną, i na tą idiotów, normalne, tym bardziej ze względu na wszechobecną anonimowość), 2. tym bardziej jeśli prosisz o poprawienie błędów. Ale każdy ma prawo do otwierania i zamykania swojego bloga kiedy będzie miał na to ochotę.

   Usuń
  2. Szkoda, że nie wiem, o jaki blog chodzi... Faktycznie przykro, że autorka porzuciła pisanie... Mam nadzieję, że to wyjątek potwierdzający regułę, że pisanie bloga jest świetnym uzupełnieniem tradycyjnych metod nauki :)
   Jeśli chodzi o samo poprawianie błędów, wszystko zależy od osoby/ucznia. Moim zdaniem, jeśli nauka przychodzi z trudem, uczeń w siebie nie wierzy, etc. należy poprawiać tylko najważniejsze błędy, by nie zniechęcić ucznia do dalszej nauki. Na początku najważniejsza jest komunikacja. Oczywiście należy uważać, żeby pewne błędy nie zadomowiły się na dobre, bo później będzie ciężko je wyeliminować. Jeśli nauka idzie gładko, osoba zna już inne języki, do których może się donieść, etc. myślę, że można od razu podnieść wysoko poprzeczkę :)
   Wracając do wyżej wspomnianego bloga, może autorka źle zinterpretowała Wasze komentarze. Czasem lapidarny komentarz może zostać zinterpretowany jako oschły lub niemiły. Znając życie, zapewne zabrakło komunikacji między autorem bloga a czytelnikami.
   Apeluję jednak, żebyście się nie zniechęcali! Piszcie blogi !! :)

   Usuń
  3. Pisanie bloga z błędemi nie pomoże autorce a zaszkodzi tym, którzy serfują po necie szukając darmowych źródeł do nauki języków. Pisać jak najbardziej, ale szukać kogoś kto jest w stanie sprawdzić poprawność naszych tekstów. Jeszcze raz polecam Lang-8 wszystkim piszącym.

   Usuń
  4. Ja bym tutaj troszeczkę polemizowała ;) Należy rozgraniczyć blogi "profesjonalne" pisane np. przez nauczycieli języków obcych, gdzie nie powinno być błędów, i blogi 'hobbistyczne' pisane przez osoby, które zaczynają dopiero przygodę z językiem. Myślę, że osoby szukające informacji w Internecie są w stanie ocenić, które źródło jest wiarygodne. Poza tym, dla mnie, głównym celem blogów "hobbistycznych" jest motywowanie innych do nauki, nawet jeśli pojawiają się na nich "nieudolne" teksty pisane po francusku ;) Oczywiście super, że czytelnicy angażują się w pomoc, poprawiają błędy komentują. Sama byłabym wniebowzięta :) We wszystkim jednak należy znaleźć umiar. Systematycznie eliminować błędy. W końcu wszyscy przez to przechodziliśmy. Popełnianie ich jest nieodzowną częścią procesu nauki. Co więcej, każdy jest inny. Jedni taką pomoc odbierają jako krytykę i atak i nie potrafią sobie z tym poradzić, drudzy wręcz przeciwnie, mobilizują się do dalszego działania. Poza tym blog językowy nie musi od razu zawierać tekstów w języku obcym. Może być formą "pamiętniczka" na notatki, przemyślenia, etc. Nie zrozumcie mnie źle, jestem za poprawnością językową i poprawianiem błędów, ale ta poprawność na każdym etapie nauki wygląda nieco inaczej :)

   Usuń
  5. Moim zdaniem nasze komentarze nie były niemiłe, raczej neutralne, na dodatek poświęciłyśmy obie swój czas na przeczytanie tekstu, wyłapanie błędów (ja..może tych bardziej podstawowych ;)) i na skomentowanie ich.. Im bardziej się zastanawiam, tym bardziej dochodzę do wniosku, że być może autorka po prostu zmieniła zdanie, ile razy zdarza się, że ktoś coś zaczyna, a potem okazuje się, że to nie to i że danej osobie coś się po prostu nie podoba (prowadzenie bloga). Jeśli chodzi o wpisy stricte językowe, to zależy, jedni mobilizują się robiąc takie wpisy (na przykład blog Francuski w sieci - zagadnienia praktycznie od A1), ale inni wolą inne formy (sposoby nauki, materiały, motywacja - jak chociażby mój blog). Mnie przygotowywanie wpisów językowych (o gramatyce...) by nudziło, dlatego jestem BARDZO zadowolona, że są osoby, które się tym zajmują, bo to jest nieocenione źródło wiedzy (mam już co prawda zapisane w roboczych kilka wpisów językowych, bardziej jednak o słownictwie i wyrażeniach).

   Usuń
 4. Justyno - masz ten blogu u siebie w spisie po lewej stronie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już domyśliłam się, o który blog chodzi. Niestety nie śledziłam go regularnie, więc moje powyższe przemyślenia na ten temat są czysto teoretyczne :) Jeśli czyta mnie autorka tego bloga, to mam nadzieję, że zmieni zdanie i wróci do pisania :)

   Usuń
  2. podpisuje się pod tą petycją! :) blog zapowiadał się na bardzo interesujący - kilka wpisów było świetną zapowiedzią


   Usuń
 5. Super, że aż tyle porad udało wam się zaproponować :) To ważne dla osoby, która dopiero zaczyna się uczyć samodzielnie, tak jak ja :) Sama od niedawna chce zacząć. Wcześniej miałam francuski w liceum...ale niestety nasza nauczycielka nie potrafiła nam przekazać wiedzy. Jak na razie mam już kurs audio metodą Emila Krebsa. Myślę, ze dla początkującej jest w sam raz :D Na czytanie w oryginale przyjdzie jeszcze czas mam nadzieję ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie najważniejsze jest mówienie. Bo ja jestem gadułą, więc to dla mnie potrzebne do codziennej egzystencji!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie najskuteczniejszą metodą nauki wydaje się być e-learning http://www.elearning.ideo.pl/e-learning/dlaczego-e-learning/. Lubię się w ten sposób uczyć, bo mogę w łatwy i szybki sposób sprawdzić wiedzę po każdym dziale. I co najważniejsze mogę się uczyć w dowolnych porach, nawet późnym wieczorem - a tak lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, ze dopiero teraz trafilam na ten wpis, jak juz egzaminy mam za soba... :D
  Justynko, tak jak obiecalam, podaje Ci do poczytania moj wpis na temat nauki francuskiego:
  http://berlinmonamour.crazylife.pl/snic-po-francusku/?preview=true&preview_id=186&preview_nonce=fb1068f186&hash=1b40971ada3016d03bcbde4cb1aedcfd&t=57d281f952998518491

  OdpowiedzUsuń
 9. Cos z tym ostatnim linkiem chyba jest nie tak. :P Przesylam jeszcze raz: http://berlinmonamour.crazylife.pl/snic-po-francusku/

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak na dobrą sprawę każdy sposób na naukę języka francuskiego jest dobry, jeżeli tylko chcemy się uczyć. Ja sobie chwalę używanie audio kursów do francuskiego https://www.jezykiobce.pl/s/106/audio-kursy-do-francuskiego dzięki którym wiem, że już sporo się nauczyłam i są one skuteczne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo poprawiona koncentracja dzięki terapi EEG

  OdpowiedzUsuń