wtorek, 25 marca 2014

Mr Hublot 
Mr Hublot [pl. Pan Hublot] to francusko-luksemburski krótkometrażowy film animowany (un court métrage d'animation), który w tym roku otrzymał Oscara. Akcja filmu dzieje się w futurystycznym świecie (un univers futuriste) ludzi i robotów (un robot). Historia jest prosta (simple), ale bardzo ujmująca (touchant /e). Jest to film niemy (un film muet), więc brak znajomości języka francuskiego nie stanowi tutaj żadnej przeszkody. Trwa 11 minut. Mam nadzieję, że i Wam się spodoba :)

Przed obejrzeniem filmu, proponuję krótką prezentację głównego bohatera (le personnage principal) powiązaną z nauką kilku przydatnych słów. 

Zacznijmy od rozszyfrowania jego nazwiska. Rzeczownik un hublot oznacza okrągłe okienko w samolocie, na statku, w pralce lub jeśli użyte jest w liczbie mnogiej oznacza w języku potocznym okulary lub oczy. Widząc plakat, łatwo domyślić się, skąd taki przydomek :)  Uwaga : słowo hublot zaczyna się od h przydechowego (aspiré); więcej o tym zjawisku TUTAJ.


Mr Hublot to samotnik, który ciągle przelicza coś w głowie. Cierpi na jednostkę chorobową, którą w języku francuskim najczęściej definiuje się za pomocą tajemniczego skrótu TOCles TOC = les troubles obsessionnels compulsifs
czyli
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne / nerwica natręctw
 
avoir un / des TOC  
souffrir de TOC

Pewnego dnia na drodze Mr Hubot staje mały.... ale o tym dowiecie się już z filmu, który dostępny jest TUTAJ. Miłego oglądania! 

PS Francuzi często nadużywają pojęcia TOC na określenie nawyków, którym daleko do prawdziwych natręctw. Każdemu przecież zdarza się sprawdzić więcej niż raz, czy zakręcił gaz w kuchni albo czy wyłączył żelazko przed wyjściem do pracy:) Trochę jak w języku polskim z pojęciem depresji. Na jesień wszyscy jej dostają, a tak naprawdę mają lekkiego doła z powodu brzydkiej pogody. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czujesz niedosyt?
Zajrzyj na Facebook, Youtube lub Quizlet :) 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

4 komentarze:

 1. hublot to też okreśnienie okna w pralce, pamiętam z czasów, kiedy jeszcze nie posiadałam własnej pralki i nosiłam ciuchy do presingu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, nie pomyślałam o tym. Dzięki! Już dopisałam :)

   Usuń
 2. - Toc, Toc, Toc.
  - C'est qui ?
  - Agathe.
  - Agathe comment ?
  - AGATHE THE MOVES LIKE JAGGER, AGATHE THE MOVES LIKE JAGGER

  No po prostu musiałem… ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń