niedziela, 2 marca 2014

César 2014

W zeszły piątek odbyła się 39. już ceremonia wręczenia francuskich nagród filmowych - Cezarów. Oto kilka z wyróżnionych filmów. 


La Vénus à la fourrure [PL : Venus w futrze] (komediodramat)
Nagroda dla najlepszego reżysera powędrowała do Romana Polańskiego. Reżyser był podobno tak zaskoczony, że zapomniał podziękować aktorom : Emmanuelle Seigner (prywatnie żona Polańskiego) i Mathieu Amalricowi.

W odbiorze film nie należy do najłatwiejszych, ponieważ by zrozumieć wszystkie aluzje i nawiązania, trzeba wykazać się pewną erudycją. Mimo to film ogląda się bardzo dobrze (odpowiednia dynamika, wysokiej klasy kunszt aktorski). Nigdy nie przepadałam za Emmanuelle Seigner jako aktorką, wolałam ją w jej muzycznej odsłonie, aż tu nagle rola Wandy sprawiła, że zmieniłam zdanie. Emmanuelle potrafiła bezbłędnie przeistoczyć się z głupiutkiej dzidzi piernik w niebezpiecznie inteligentną i pewną siebie kobietę. 
Ciekawostka : to nie pierwszy film, w której Mathieu i Emmanuelle zagrali razem. Wcześniej można było ich podziwiać w filmie Motyl i skafander.Les garçons et Guillaume, à table! (komedia, Guillaume, który od dziecka uważa się za dziewczynkę, szuka odpowiedzi na pytania związane ze swoją orientacją seksualną)
Nagrody: 
Meilleur acteur  : Guillaume Gallienne  
Meilleure adaptation 
Meilleur montage
Meilleur premier film
Meilleur film 


9 mois ferme (komedia o sędzinie, która po pijaku zachodzi w ciążę z kryminalistą)
Nagrody : 
Meilleure actrice  : Sandrine Kiberlain 
Meilleur scénario original  

 

Suzanne (dramat, historia o młodej dziewczynie, która zachodzi w ciążę i o jej trudnych relacjach z ojcem)
Meilleure actrice dans un second rôle : Adèle Haenel
Quai d'Orsay (komedia o pracy ministerstwa Spraw Zagranicznych; plotka : gra w nim również Julie Gayet - kochanka Francois Hollande'a ;)
Meilleur acteur dans un second rôle : Niels Arestrup
La vie d’Adèle chapitres 1 & 2 [PL : Życie Adeli]  (więcej na temat tego filmu przeczytacie na blogu Szwajcarskie Blabliblu TUTAJ)
Meilleur espoir féminin : Adele Exarchopoulos 

L'Inconnu du lac [ PL : Nieznajomy nad jeziorem] (więcej na temat fabuły tego filmu przeczytacie TUTAJ)
Meilleur espoir masculin Pierre de Ladonchamps

L’écume des jours [PL : Dziewczyna z lilią] (zwiastun i moja recenzja filmu dostępna TUTAJ)
Meilleurs décors


Podsumowując, ubiegły rok upłynął pod znakiem komedii, adaptacji filmowych i tematów związanych z seksualnością człowieka. Nie ukrywam, że mam duże zaległości. Ze wszystkich wyróżnionych filmów widziałam zaledwie dwa...

Tematy pokrewne :
César 2013


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czujesz niedosyt?
Zajrzyj na Facebook, Youtube lub Quizlet :) 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

4 komentarze:

 1. Muszę sie pochwalić, bo Guillaume, jest bratem mojego przyjaciela! :) A z pewnych źródeł ( od właśnie braci i jego mamy) wiem ze tak naprawdę było jak w filmie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki świat potrafi być mały :) Mamo w Paryżu, co sądzisz zatem o tym filmie?

   Usuń
 2. Wstyd się przyznać, mieszkam we Francji a nie widziałam żadnego...Natomiast cudownego Guillaume'a widziałam w filmie o Yves Saint Laurencie. No i Luchini w Alceście to też perełka i szkoda, że tego nie doceniono. No cóż, pozostaje tylko zaczekać na kilka deszczowych dni i zamknąć się na kilkanaście godzin w kinie, żeby nadrobić taakie zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie wieczór należał do Guillauma Gallienne'a, a on sam sprawiał wrażenie jakby się zupełnie tego nie spodziewał ;)
  No i muszę przyznać, że Cecile de France całkiem nieźle sobie poradziła, a Tarantino mnie rozbawił gdy wręczając Cezara Scarlett ciągle zerkał na ekran ze ściągawką ;)

  OdpowiedzUsuń