sobota, 12 lutego 2011

Francuskie filmy o miłości


La chance de ma vie (Tylko nie miłość, 2011)
Lekka, przyjemna francuska komedia romantyczna. Julien przynosi pecha kobietom, z którymi się umawia. Porzucony po raz enty przez jedną ze swoich miłości, spotyka uroczą blondynkę. Miłość kwitnie do momentu, kiedy Joanna odkrywa, że wszystkie nieszczęścia, które ją dotykają są powiązane z mężczyzną jej życia...


Je vous trouve très beau (Przystojny szuka żony, 2005)
Komedia. Ayme stracił właśnie żonę w wypadku na farmie. Nie trapi go jednak rozpacz po jej stracie, a raczej nadmiar obowiązków - sam nigdy im nie podoła. Musi znaleźć nową małżonkę, ale w jego miasteczku nie jest to łatwe. Zwraca się więc do agencji matrymonialnej. Szefowa agencji, rozumiejąc, że nie chodzi tu o sentymenty lecz o względy praktyczne, wysyła go do Rumunii, gdzie wiele kobiet jest gotowych uczynić wszystko, byle wyrwać się z nędzy, w jakiej żyją. Ayme jeszcze nie wie, że spotkanie z Eleną odmieni jego życie...(źródło : filmweb)
Paris (Niebo nad Paryżem, 2008)
Dramat. Historia młodego tancerza, który dowiaduje się, że jest poważnie chory i który zaczyna patrzeć na życie i miasto, w którym mieszka, z całkiem nowej perspektywy. Dzięki niemu poznajemy również historie innych mieszkańców Paryża. 
Bardzo dobra obsada, m.in. : Juliette Binoche, Romain Duris, Melanie Laurent.

5x2 (5x2 pięć razy we dwoje, 2004)
Dramat. Film jednego z moich ulubionych reżyserów - François Ozona. Historia miłosna opowiedziana od końca. 5 kluczowych momentów z życia pary, których małżeństwo kończy się rozwodem. Polecam wszystkim tym, którzy  szukają dobrego dramatu skłaniającego do refleksji. Główną żeńską rolę gra Valeria Bruni Tedeschi- prywatnie siostra Carli Bruni, żony Nicolas Sarkozy. 

Un long dimanche de fiançailles (Bardzo długie zaręczyny, 2004) 
Melodramat wojenny. Pięknie opowiedziana historia młodej Mathilde, która nie może pogodzić się z myślą, że je ukochany zginął na wojnie. Robi wszystko, aby go odnaleźć.
Główną rolę gra Audrey Tautou, znana z filmu "Amelia". Film obsypany wieloma nagrodami. Więcej o filmach tego reżysera Jean-Pierre'a JeunetaL'écume des jours (Dziewczyna z lilią, 2013)
Dramat i komedia w jednym, a wszystko to w oniryczno-surrealistycznej oprawie. Moja recenzja filmu TUTAJ.  


La délicatesse (Delikatność, 2011)
Komediodramat. Moja recenzja filmu TUTAJ.


 
Amour (Miłość, 2012)
Melodramat wbijający w fotel na bardzo długo... Moja recenzja filmu TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz