sobota, 22 stycznia 2011

Pokolenie Erasmus

- Dla tych, którzy chcą wyjechać na Erasmusa
- Dla tych, którzy już byli na Erasmusie i wrócili z niego cali i zdrowi
- I dla tych wszystkich, którzy zwyczajnie mają ochotę powspominać studenckie, szalone czasy :)

Smak życia (L'Auberge espagnole, 2002)
"Jestem Francuzem, jestem Anglikiem, Hiszpanem, Włochem. Jestem taki jak Europa, jestem bałaganem" mówi głównym bohater filmu "Smak życia", mieszkający na stałe w Paryżu, Xavier.
Do takiego wniosku doszedł po rocznym pobycie w Barcelonie, gdzie studiował dzięki programowi Erasmus. Przez kilkanaście miesięcy dzielił mieszkanie oraz radości i smutki razem z sześcioma innymi osobami. Każda z nich nie dość, że była różnej narodowości, to miała inne podejście do życia, temperament i doświadczenie. Taka międzynarodowa mieszanka może być wybuchowa - jak na przykład pogodzić ułożoną Angielkę ze spontanicznym Włochem..? Okazuje się jednak, że układ funkcjonuje całkiem dobrze. Mimo codziennych nieporozumień, cała siódemka świetnie się czuje ze sobą. (...)" Dalszą część artykułu znajdziecie tutaj.
Smak życia 2 (Les poupées russes, 2005)
Xavier zamierza poświęcić się karierze urzędnika. Po pełnym wrażeń roku na stypendium w Barcelonie zmienia zdanie. Postanawia podążać za marzeniami - zostaje pisarzem. Tak kończy się pierwsza część filmu. Pięć lat po niezwykłych studiach w Barcelonie Xavier ma przed sobą nowe wyzwania. Bank, który udzielił mu kredytu, zaczyna stwarzać problemy. Xavierowi, oprócz pieniędzy, brakuje też szczęścia w miłości. Zawody i dziewczyny nasz bohater zmienia jak rękawiczki... Robi wszystko, by odnaleźć
życiowe spełnienie. Bez skutku. Sprawy komplikują się na dobre, kiedy Xavier traci pracę, musi opiekować się dzieckiem byłej dziewczyny oraz swoim dziadkiem. W końcu rewiduje nieco swoje marzenia. Bardziej pragmatyczny, zostaje dziennikarzem. Podróże, nie tylko do miast Europy stają się jego codziennością. Los rzuca Xaviera do Londynu a następnie do Sankt Petersburga. Sprawy przybierają niespodziewany obrót. (źródło : webfilm.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz