piątek, 6 marca 2015

Dernier reve avant la nuit (podcasty)

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami linkiem do pewnej audycji radiowej, którą odkryłam dzięki Aulnay z bloga Uzależnienie od francuszczyzny i której stałam się wierną fanką! Słucham jej namiętnie, spacerując z psem :)

Audycja nosi tytuł Dernier rêve avant la nuit (dosł. ostatni sen przed nocą) i jak sugeruje tytuł emitowana jest wieczorami, od poniedziałku do piątku o godzinie 21, w szwajcarskim radio RTS.ch


Słuchowisko składa się z krótkich opowiadań lub fragmentów książek, wśród których pojawiają się dzieła literatury współczesnej oraz klasycznej, biografie a nawet wiersze. Każda audycja poświęcona jest konkretnemu tematowi. Raz jest śmiesznie, raz poważnie, raz tajemniczo, a raz strasznie. Audycja trwa 60 minut, przeplatana jest piosenkami i prowadzona na zmianę przez cztery osoby. Osobiście polubiłam prezenterkę o pseudonimie Lolita, która ma bardzo delikatny, wręcz dziecięcy głos, i której bardzo przyjemnie się słucha. Wszystkie osoby czytają bardzo wolno i wyraźnie

Jeśli chodzi o poziom, wszystko zależy od tematyki danej audycji i wyselekcjonowanych tekstów. Jedne napisane są bardziej wyszukanym językiem, inne wręcz przeciwnie. Dlatego audycję dedykuję osobom na poziomie B2 i wyżej. Pamiętajcie, że nie musicie rozumieć każdego słowa. Najważniejsze jest, abyście zrozumieli kontekst :)

Wszystkie archiwalne audycje dostępne są na stronie radia i gotowe do ściągnięcia w formacie MP3. Wystarczy kliknąć na konkretny dzień w kalendarzu. Każda audycja jest bardzo szczegółowo opisana, dlatego bardzo łatwo wybrać coś dla siebie. Na stronie podane są również tytuły wszystkich emitowanych w trakcie audycji piosenek. 

Oto kilka podcastów, które dla Was wybrałam. Możecie je ściągnąć na komputer lub zgrać na telefon komórkowy i słuchać w drodze do szkoły lub pracy :) 

1.Quoi de neuf, Doc? (24/02/2015) : 4 historie pochodzące ze zbioru opowiadań, których autorami są lekarze; opisują oni zdarzenia, które w jakiś sposób naznaczyły ich życie.

2. L'amour dans tous ses états  (12/01/2015): 2 historie miłosne.

3.Une sainte et une voix d'ange (01/01/2015) : 2 biografie : świętej Bernadette Soubirous i piosenkarki Lhassa.  

4. Ça sent le sapin* (03/03/2015) : 3 historie pochodzące z książki 40 morts à la con de l'Histoire; autor opisuje zaskakujące okoliczności śmierci znanych ludzi.

5. La vengeance est un plat qui se mange froid...  (16/01/2015) : 3 historie o tym, że zemsta najlepiej smakuje na zimno; szczególnie polecam historię nr 1 o kobiecie, która znalazła w kurtce swojego męża bardzo nietypową listę, oraz historię nr 2 o dziwnej relacji między synową a teściową.   

6. Breves histoires des choses (22/06/2015) : krótkie historie przedmiotów; skąd wzięły się :  kieszeń, kłódka, krzesło czy parasol ? NOWE!

7. Ces moments importants dans la vie de ces inconnus (09/01/2015) : kilka krótkich niesamowitych historii, które wydarzyły się naprawdę; szczególnie polecam historię miłosną (nagranie od 14 minuty) i historię, która wydarzyła się w Warszawie (nagranie od 22 minuty) NOWE!
 
CDN 

Zajrzyjcie również do zakładki Materiały słuchanie  w kolumnie po prawej stronie bloga. 

*jeśli chcecie dowiedzieć się, co oznacza idiomatyczne wyrażenie Ça sent le sapin, kliknijcie TUTAJ 

4 komentarze:

 1. baaaaaaaaaaaardzo dziekuje za tego posta! szukalam wlasnie czegos takiego :*
  pozdrawiam cieplo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy okazji tej audycji, chciałbym zapytać się, czy Francuzi robią coś takiego jak słuchowiska radiowe, coś w stylu nszych "Matysiaków" czy "W Jezioranach".
  Jest dużo "lekko fabularuyzowej literatury", ale typowych słuchowisk nie mogę znaleźć, jeśli w ogóle są. Z góry dziękuję za pomoc:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomku, nie mam zielonego pojęcia :) Ale spróbuję zaciągnąć języka!

   Usuń