czwartek, 5 czerwca 2014

selfie, vapoter, procrastiner, czyli nowe słowa na rok 2015

Co roku Le Petit Robert, czyli "biblia romanistów" jest aktualizowany (mettre à jour). Pisałam o tym w zeszłym roku TUTAJ. Przy okazji nauczyliśmy się takich potocznych słów jak : bombasse, chelou czy plan-cul. Oto kilka słów, które pojawią się w wydaniu na rok 2015.


1. UN SELFIE : sweet focia z rączki ;), chyba nikomu nie muszę tłumaczyć, na czym polega to zjawisko; najpopularniejszym selfie ostatnich czasów jest zdjęcie zrobione telefonem na tegorocznej gali rozdania Oscarów.

Źródło : Internet

2. les MOOC (skrót od Massive Online Open Course) : lekcje / kursy dostępne w Internecie, kierowane do szerokiej publiczności; myślę, że niektórzy z Was korzystają z MOOC, ucząc się języka francuskiego; czekam na Wasze komentarze odnośnie ulubionych platform i serwisów do nauki :)

3. VAPOTER: palić papierosa elektronicznego (une cigarette électronique); nie popieram żadnej formy nałogu związanej z tytoniem (le tabac), ale niestety muszę  zaakceptować fakt, że język podąża za nowinkami technologicznymi (des nouveautés technologiques) i aktualnie panującą modą (la mode); wyrazy pokrewne : le vapotage = palenie, un vapoteur = palacz.

Źródło : Internet

4. PROCRASTINER : czasownik ten pochodzi od rzeczownika la procrastination (jedno z moich ulubionych słów :P), które oznacza przekładanie czynności na później / zwlekanie ze zrobieniem czegoś (pl. prokrastynacja); zatem czasownik procrastiner możemy tłumaczyć jako odkładać na później, zwlekać (avoir tendance à remettre au lendemain) albo po prostu dostać lenia ;) 

5. UN VERBICRUCISTE : aby rozszyfrować to słowo, należy móc pochwalić się znajomością łaciny (le latin); verbi = mot = słowo, cruci = croix = krzyż; czy wiecie już z jaką słowno-literową formą rozrywki związany jest ten wyraz? chodzi oczywiście o krzyżówki (des mots croisés), a verbicruciste to nikt inny, jak specjalista od szukania haseł i układania definicji do krzyżówek :)

faire des mots croisés = rozwiązywać krzyżówki

Źródło : Internet


Wpis powstał na podstawie artykułu z Le Parisien dostępnego TUTAJ. Zapraszam do jego lektury!

TEMATY POKREWNE :
Nie taki Robert mały, jak go malują! (recenzja słownika)
 

10 komentarzy:

 1. "najpopularniejszym selfie ostatnich czasów jest zdjęcie zrobione telefonem na tegorocznej gali rozdania nagród Grammy" -> To były Oscary ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze, nawet sprawdzałam w Internecie tę wiadomość :/

   Usuń
 2. Moj L. mowi, ze istnieje tez slowko cruciverbiste... = Personne qui aime faire des mots croisés;
  wg slownika l'internaute verbicruciste Se dit d'une personne qui élabore et qui aime faire des mots croisés. (tak jak pisalas)
  A myslalam, ze nic mnie juz nie zaskoczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak, autor artykułu w le Parisien też o tym wspominał (patrz link wyżej). Swoją drogą niezłe cwaniaczki z tych Francuzów, przestawią sobie sylaby i proszę mamy nowe słowo ;)

   Usuń
 3. Czyli Le Petit Robert przyjął angielskie "selfie". Co ciekawe podobnie kanadyjski Office Québécois de la Langue Française przyjął to słowo, ale jednocześnie zachęca do używania zamienników: une autophoto lub un égoportrait. Ciekawe czy zmieni to falę popularności słówka "selfie" :)

  http://www.granddictionnaire.com/ficheOqlf.aspx?Id_Fiche=26527058

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, i to nie po raz pierwszy, że w tej dziedzinie Quebec jest większym purystą niż Francja :)

   Usuń
 4. Tak , tak słyszałam jeszcze un nomophobe ;)
  Osoba z fobià braku telefonu komórkowego przy sobie ;)
  I googliser ;);)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tę fobię, to chyba już cierpi połowa globu... :/ Zainteresowanych tematem nowych słów odsyłam na oficjalną stronę Le Petit Robert TUTAJ

   Usuń
 5. MOOC: coursera.org, openclassrooms.com, ocw.mit.edu

  OdpowiedzUsuń
 6. hi,, i like to visit this site,, have a nice day :)

  OdpowiedzUsuń