środa, 16 maja 2012

Quiz ortograficzny cz. I

Oto rezultat moich spontanicznych zakupów we Fnacu (odpowiednik naszego Empiku) z zeszłego tygodnia. Ładnie wydana książeczka pełna ortograficznych zagadek, wyszperana gdzieś na dolnej półce. Świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pytania dają do myślenia nawet rodowitym Francuzom :)

Oto pierwsze trzy pytania. Odpowiedzi w komentarzu. Więcej pytań znajdziecie w zakładce "Quiz", w kolumnie po prawej stronie bloga.

9 komentarzy:

 1. Pytanie 1 : odpowiedź a) czyli minutieux / minutieuse (drobiazgowy)
  W tym zdaniu brakuje przymiotnika (adjectif).
  Fatiguant (pisane z "u") nie jest przymiotnikiem lecz imiesłowem czasu teraźniejszego (participe passé) od czasownika fatiguer (męczyć). Przymiotnik fatigant/e (męczący) piszemy bez "u"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ups! zamiast participe passé oczywiście powinno być participe présent !!!

   Usuń
 2. Pytanie 2 : odpowiedź b) czyli fart (m.) /fart/ (nie jeżdżę na nartach, więc nie wiem, ale chodzi o produkt do konserwacji nart, żeby lepiej się ślizgały:)

  Sama miałam problem z tym pytaniem, ale postawiłam na dedukcję.
  Najpierw wyeliminowałam phare (m.) = latarnia morska i far (m.) = popularne ciasto w Bretanii (przypomina zapiekany ze śliwkami budyń;)
  Później olśniło mnie, że fard (m.) znam z wyrażenia fard à paupières (cień do powiek). I w ten sposób, chcąc i nie chcąc, udało mi się zakreślić dobrą odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytanie 3: odpowiedź c)
  Odmieniamy tutaj czasownik zwrotny se rendre (udać się gdzieś/ do kogoś)w 2 osobie liczby pojedynczej, czyli "tu". Jak wiadomo czasowniki zwrotne w czasie passe composé odmieniają się z posiłkowym "être" (tu t'es rendu) Ponieważ pytanie zostało postawione w formie inwersji, odwracamy kolejność : najpierw czasownik (z przyczepionym zaimkiem zwrotnym)= t'es, później podmiot = tu => t'es-tu rendu....?

  OdpowiedzUsuń
 4. These exercises are overawing ;) I was sure just about the first one...:) A very nice purchase!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ha! Poległam tylko na produkcie do konserwacji nart! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej!
  Meldują się na Twoim blogu.
  Dodaję do obserwowanych bo francuski uwielbiam.
  Buziaki,
  J.

  OdpowiedzUsuń