Od kilku tygodni francuska prasa nie może "otrząsnąć się" po skandalu w Pałacu Elizejskim (le Palais de l’Élisée). François Hollande zdradził swoją długoletnią partnerkę - Valérie
Trierweiler z aktorką Julie Gayet. Pewnego dnia tak bardzo śpieszyło mu się do ukochanej, że przyjechał do niej samotnie na skuterku, a że krew w żyłach krążyła mu szybciej niż zazwyczaj, nawet nie zauważył kryjących się po krzakach paparazzi ;) Prawda wyszła na jaw i pierwsza dama poszła na dobre w odstawkę...
czwartek, 30 stycznia 2014
poniedziałek, 27 stycznia 2014
Konkurs!!!
Drodzy Czytelnicy!
![http://www.leksyka.pl/index.html](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFXz3ck64iE2isU9OAgmeO6Mt8CMv6jLiC5XKAFDbu2tIftGdNjrttuFl0PyPsmg9T-cpGrpKHf0MR8WNBKjO1lu29JXfexsLKUxou9S9spn1mhyyXT1MC6KGptU2GntJCxGS5iqM21dkR/s320/Nouvelle+image+%252832%2529.bmp)
Aby wziąć udział w konkursie, należy uzasadnić w kilku słowach, do czego wykorzystacie nagrodę (praca, przygotowanie do matury, tłumaczenie piosenek, przepisów, etc. każdy powód jest dobry:). Ważne! Uzasadnienie należy umieścić pod wpisem na Facebooku (link TUTAJ). Dlaczego właśnie tam? W ten sposób będzie mi łatwiej Was zidentyfikować. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na drodze losowania!! Konkurs trwa do 31 stycznia (piątek) do północy.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czujesz niedosyt?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
środa, 22 stycznia 2014
Odmiana francuskich nazwisk i imion
Jednym z moich koszmarków językowych jest wplatanie w polski tekst francuskich nazwisk i imion. Jak odmienić? Jak zapisać : z apostrofem czy bez? Aż w końcu, jak wymówić? Najczęściej tak konstruuję zdanie, aby nazwisko francuskiego delikwenta pojawiło się w mianowniku. W ten sposób unikam popełnienia ewentualnego błędu. Niestety nie zawsze się to udaje. Dlatego z myślą o sobie a także o Was, drodzy Czytelnicy, postanowiłam przypomnieć zasady odmian francuskich nazwisk i imion.
sobota, 18 stycznia 2014
My FFF 2014
My French Film Festival to francuski festiwal filmowy, który odbywa się w Internecie. Pisałam o nim w zeszłym roku TUTAJ. Celem festiwalu jest promowanie młodego kina francuskiego, filmów długometrażowych (un long métrage) oraz krótkometrażowych (un court métrage). W tym roku przewodniczącym jury jest Jean-Pierre Jeunet, autor takich obrazów jak Amelia, Bardzo długie zaręczyny czy Delicatessen (mój ulubiony).
Filmy dostępne są dla widzów na całym świecie za symboliczną opłatą (niestety we Francji nie można oglądać filmów długometrażowych, niestety nie wiem dlaczego...). Dobra wiadomość dla widzów z Polski! Na terenie naszego kraju konkursowe filmy są dostępne za darmo!!! Festiwal trwa miesiąc, od 17 stycznia do 17 lutego.
Aby móc korzystać ze strony, należy się zarejestrować. Sama rejestracja trwa dosłownie 2 minuty. Filmy można oglądać z polskimi napisami.
Drodzy czytelnicy!
Mam nadzieję, że każdy z Was obejrzy choć jeden z filmów
i podzieli się z nami swoimi wrażeniami :)
i podzieli się z nami swoimi wrażeniami :)
Przy okazji chciałabym wspomnieć o dwóch dodatkowych filmach. Niestety nie widziałam ich, ale myślę, że są godne uwagi.
wtorek, 14 stycznia 2014
O mało co... - wyrażenie
Takie historie przydarzają nam się na każdym kroku. Jak wyrazić je po francusku? W bardzo prosty sposób. Wystarczy użyć niniejszej konstrukcji :
poniedziałek, 6 stycznia 2014
Słówko dnia : Epiphanie
W Polsce Święto Trzech Króli (l'Epiphanie) jest jednym z ważniejszych świąt kościelnych (une fête religieuse). Świadczy o tym między innymi fakt, że jest to dzień wolny od pracy (un jour férié). Na drzwiach wejściowych (une porte d’entrée), w wielu polskich domach pojawia się skrót K+M+B napisany kawałkiem poświęconej kredy (une craie bénite). W niektórych miastach organizowane są inscenizacje i przemarsz Orszaku Trzech Króli.
![]() |
L'adoration des Mages, S. Boticelli, 1475 |
We Francji 6 stycznia jest dniem pracującym (un jour ouvrable). W Kościele, Święto Trzech Króli obchodzone jest w pierwszą niedzielę tuż przed tą datą lub tuż po. Najważniejszą (i chyba jedyną) tradycją związaną z tym dniem jest oczywiście la Galette des Rois (KLIK).
niedziela, 5 stycznia 2014
Galette des Rois 2014
6 stycznia dopiero jutro, ale że jestem bombardowana ze wszystkich stron rumianymi, okrągłymi słodkościami z ciasta francuskiego, postanowiłam popełnić niewielki falstart i zjeść pierwszą w tym roku Galette des Rois dziś po południu, w godzinach le goûter. Wielkie odliczanie rozpoczęte! :)
środa, 1 stycznia 2014
Noworocznie...
Bonne année et bonne santé à tout le monde!
Oto kilka ciekawych noworocznych wpisów z różnych zakątków blogosfery. Bonne lecture!
1. O tym jak Francuzi spędzają Sylwestra i Nowy Rok (wpis archiwalny)
2. O tradycji składania noworocznych życzeń oraz o prezentach zwanych les étrennes (blog Comme une Française)
3. Kilka ciekawostek o szampanie (blog Vive la cuisine)
4. Różnica między an a année (blog Francuski z pasją)
Subskrybuj:
Posty (Atom)