niedziela, 10 marca 2019

Dzień kobiet w IV aktach

Zapraszam na krótkie podsumowanie kobiecych tematów, które z okazji Dnia Kobiet pojawiły się na moim fanpage'u na Facebooku. Jeśli jeszcze Ciebie tam z nami nie ma, to wystarczy, że klikniesz TUTAJ. Czekamy na Ciebie 😎
 

🌷 Journée de la femme (akt I) 🌷

Dzień Kobiet dopiero jutro, ale ja już dzisiaj postanowiłam zacząć wprowadzać Was w kobiece tematy. Na pierwszy rzut idzie wyrażenie les Anglais ont débarqué = (dosł.) Anglicy wylądowali. 


Do polskich dziewczyn raz w miesiącu przyjeżdża "ciocia" a do Francuzek kuzyni z Anglii 🙈 Ale dlaczego właśnie oni, a nie na przykład rosyjscy komuniści w czerwonych beretach? Wyrażenie pochodzi z początku XIX wieku, kiedy fala angielskich żołnierzy ubranych w czerwone mundury zalała Francję. Okres (nomen omen)... okupacji tak bardzo dał się we znaki francuskiej ludności, że Francuzki od razu skojarzyły czerwone mundury z trudami jakie przysparza im regularnie Matka Natura.

avoir ses règles - mieć okres
avoir ses ragnagnas [raniania] - potocznie mieć okres


🌻 Journée de la femme (akt II) 🌻

Mieszkam we Francji już ponad 10 lat i ani razu nie dostałam kwiatów na Dzień Kobiet, o rajstopach nawet nie wspomnę 🙈 Ale spokojnie. Mój Francuz nie skąpi na upominki 😉 Po prostu nie ma tu takiego zwyczaju (choć może to się zmienia, dajcie znać! ja świata poza Skypem nie widzę, więc może coś mnie ominęło 😁). We Francji 8. marca nosi nazwę Journée Internationale des droits des femmes, dlatego w tym dniu dużo mówi się o kobietach właśnie w kontekście ich praw.

A jeśli już o prawach kobiet mowa, to nie mogę nie wspomnieć o Simone Veil. Jeśli nie słyszeliście o tej Francuzce, to koniecznie musicie to nadrobić, na przykład oglądając TEN krótki film (3 minuty).


🌺 Journée de la femme (akt III) 🌺 

Kontynuując babskie tematy, zapraszam Was do lektury wpisu o statystycznej Francuzce. Powstał on kilka lat temu, po przeczytaniu artykułu w magazynie "Zwierciadło" i jest jednym z najbardziej popularnych wpisów na blogu.

Dowiecie się z niego między innymi:
✔️ czy Francuzki zarabiają mniej czy więcej od swoich kolegów po fachu,
✔️ czy Francuzki chętnie wychodzą za mąż i rodzą dzieci,
✔️ poznacie pojęcie intymnej rehabilitacji... krocza 🙈

Link do wpisu TUTAJ

🌹 La journée de la femme (akt IV) 🌹

Dzisiaj ostatni babski wpis. Opowiem Wam o różnych typach kobiet i nie będę przebierać w słowach! Będzie wulgarnie, niecenzuralnie 🙊, więc przygotujcie się psychicznie! Osoby niepełnoletnie proszone są o nie klikanie w TEN link 😝

------------------------------ 
 Jeśli znacie kogoś, komu te informacje mógłby się przydać, koniecznie wyślijcie mu link do tego wpisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz