wtorek, 18 sierpnia 2015

Filmiki do nauki francuskiego


Szczęśliwy uczeń to taki, który nie nudzi się na lekcji :) Co w tej sytuacji robi biedny nauczyciel? Uruchamia w sobie zwierzęce instynkty i rusza na podbój Internetu. Nic go nie powstrzyma, ani chłód nocy, ani zmęczenie. Zapuszcza się w najciemniejsze zakamarki sieci, wchodzi na dziwnie wyglądające strony www, ryzykuje ściągnięcie wirusa, który unieruchomi jego komputer na kilka dobrych tygodni. Nic oprócz szczęścia uczniów się nie liczy! A gdy po kilku godzinach żmudnego klikania,  w końcu udaje mu się coś ciekawego upolować, chwyta w zęby i nie puszcza. Przynosi dumnie do swojej jaskini zwanej dyskiem twardym ;)
źródło : Internet

Oto strona, którą upolowałam właśnie na jednej z takich niebezpiecznych wypraw w głąb Internetu ;) Bardzo często z niej korzystam! 1jour1actu.com to skarbnica artykułów i krótkich filmików na temat wiadomości z Francji i ze świata. Jeśli w miarę regularnie śledzicie mojego bloga i fanpage na Facebooku, na pewno spotkaliście się już z materiałami pochodzącymi z tej strony. Ich poziom nie jest zbyt trudny, bowiem strona przeznaczona jest dla dzieci :) Język oraz sposób w jaki przekazywane są informacje są specjalnie dopasowane do ich wieku i możliwości intelektualnych. Idealne materiały do nauki języka francuskiego na poziomie A2 i wyżej (w zależności od tematu).


Ostatnio postanowiłam przyjrzeć się bliżej krótkim filmikom (poziom B1 i wyżej). Trwają one zaledwie 1 minutę 40 sekund, więc spokojnie można wykorzystać je na lekcji. Filmiki mają bardzo sympatyczną grafikę. Wyjaśniają różne pojęcia w sposób prosty i zabawny. Z myślą o moich uczniach do niektórych filmików dopisałam transkrypcję i pytania, z których możecie skorzystać również Wy - moi drodzy Czytelnicy :)


źródło :1jour1actu.com

Oto lista opracowanych przez mnie filmików. Ciąg dalszy nastąpi, więc zaglądajcie tutaj regularnie i uczcie się razem ze mną :) 

1. C'est quoi le bac? (matura we Francji)
2. C'est quoi le low cost? (tanie linie lotnicze)
3. Pourquoi faut-il economiser l'eau ? (oszczędzanie wody)
4. C'est quoi le changement d'heure? (zmiana czasu) 
5. Pourquoi parle-t-on de l'Etat islamique? (Państwo islamskie) 


------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czujesz niedosyt?
Zajrzyj na Facebook, Youtube lub Quizlet :) 
------------------------------------------------------------------------------------------------------

7 komentarzy:

 1. Zainteresowanie ucznia lekcja jest bardzo dużym wyzwaniem i jak najbardziej warto wykorzystywać możliwości jakie daje nam współczesna technika.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię ten portal, a poznałam go dzięki Twoim udostępnieniom jego artykułów na facebooku. Świetne urozmaicenie nauki, niezabierające od razu całego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajne jest to, że starasz się do każdego ucznia podchodzić inaczej i do każdej lekcji podchodzić indywidualnie, nie ma nic gorszego niż nauczyciel - "schemat", dla własnej wygody idzie wg ustalonego systemu, mając klapki na oczach na wymagania ucznia

  pozdrawiam cieplutko z dusznej Łodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się w 100% z francuskim w sieci:) Moja córka w liceum ma angielski na gorszym poziomie niż w gimnazjum( fakt było to językowe gimnazjum). Mówi, że tragicznie nudzi się na lekcji i nic z tego nie wynosi. Zaczęła chodzić na angielski prywatnie,( wiadomo trzeba dziecku pomóc) i jest zachwycona! Co to znaczy podejście do ucznia i chęć nauczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nastoletni uczniowie to prawdziwe wyzwanie. Niełatwo ich zadowolić, ale należy próbować ;)

   Usuń