sobota, 29 grudnia 2012

Apel

Ostatnio otrzymałam na maila zapytanie od czytelniczki (jeśli dobrze pamiętam licealistki) na temat między innymi możliwości wyjazdu na studia do Francji. Jeśli mnie czytasz, proszę o ponowny kontakt, ponieważ musiałam przez przypadek usunąć Twojego e-maila... :/  Pozdrawiam :)

5 komentarzy:

 1. Hejo,

  Mam takie pytanie w związku Francją. Co sądzisz o emigrantach, głównie muzułmanach? Jak ma się to do funkcjonowania języka w codzienności? Czy jak liczebnie przerosną francuzów to czy francuski zmieni się w arabski? Chętnie dowiem się czegoś od kogoś z wewnątrz, sam się uczę francuskiego ale jakoś tak trochę się obawiam, że a 30 lat nie będzie komu w nim mówić :))

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Maryd, Arabami się nie przejmuj, oni posługują się swoim językiem w swoich enklawach. Arabowie z reguły też znają francuski, co prawda często mówią z charakterystycznym akcentem ale język francuski na pewno nie wyginie przed końcem naszego życia ;) Poza tym francuski to nie tylko Francja, również m.in. wiele krajów afrykańskich. Więc jak tylko to Ci przeskadza w nauce francuskiego to nie jest to żadna przeszkoda.
  A tak w ogóle, jest tyle do opowiedzenia o Arabach we Francji że planuje na swoim blogu (www.marketingfrancais.pl) udostępnić specjalną zakładkę dotyczącą wyłącznie nim :P

  OdpowiedzUsuń
 3. A co do studiów we Francji to też mogę udzielić odpowiedzi na parę pytań. Też miałem taki okres w życiu i mogę się podzielić doświadczeniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Robercie,

  Wiem, że nie tylko Francja, wiele byłych kolonii francuskich w Afryce jako język urzędowy ma francuski, tak samo jak Kanada (głównie 2 prowincje, nie pamiętam dokładnie nazwy a nie chce przekręcać :) ). Ja uczę się angielskiego i francuskiego by znaleźć dobrą pracę, czy to jako tłumacz czy nauczyciel a może życie i co innego przyniesie, czas pokaże. Oczywiście lubię także samą naukę ich :)

  Jeżeli ktoś interesuje się także angielskim to zapraszam do mnie http://swiatjezykowca.blogspot.com/

  Wrzucam różne notki na temat różnych języków, piszę trochę o różnych książkach z jakimi miałem styczność. Tego bloga oczywiście polecam u siebie, ponieważ francuski to piękny język :)

  OdpowiedzUsuń