środa, 14 listopada 2012

Osłuchać się z francuskim (2)

Dzisiejsza notka jest kontynuacją postu "Osłuchać się z francuskim (programy telewizyjne)". Ponieważ czytelnicy podzielili się ze mną swoimi linkami (za co Im serdecznie dziękuję), postanowiłam przyjrzeć się im bliżej i poświęcić im osobny wpis. 

Grzegorz proponuje :
 -  http://sonsenfrancais.org (krótkie reportaże lub fragmenty programów z transkrypcją po francusku; bardzo różna tematyka, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie; wystarczy po lewej stronie wybrać zakładkę z dowolnym miesiącem, a następnie dowolny program)

- listentofrench.org (filmy fabularne lub dokumentalne w całości lub we fragmentach z transkrypcją; wystarczy wybrać zakładkę z nazwą miesiąca)


Tomasz proponuje :
- Francuskie Radio RTL (emitowane są m.in. codzienne audycje ze świata polityki (www.rtl.fr/emission/le-fait-politique/ecouter) i ekonomii (www.rtl.fr/emission/le-journal-economique/ecouter); dołączony jest do nich zapis tekstowy, do którego można się odwołać w razie wątpliwości)

- http://www.laguinguette.com/ (bardzo ciekawa strona z reportażami z transkrypcją w języku francuskim, a czasami i  angielskim; każdy po około 10 minut; dominują tematy związane z kulturą Francji; wystarczy po lewej stronie wybrać zakładkę "Archives", a następnie rok, z którego interesują nas reportaże)

Agnieszka proponuje :
- blog językowy (w całości po francusku) http://lewebpedagogique.com/ressources-fle/
Znalazłam na nim link do strony http://filmfra.com/sed.htm, gdzie znajdziecie kilka francuskich filmów z napisami po francusku; polecam!

- 7 jours sur la planete emitowany na stronie TV5; jest to półgodzinny dziennik telewizyjny relacjonujacy najważniejsze wydarzenia z ubiegłego tygodnia (zakładka "regardez le journal dans son integralite") wraz z ćwiczeniami na rozumienie ze słuchu (zakładka po prawej stronie "Exercices en ligne";  poziomy od A2 do B2, ćwiczenia z odpowiedziami)

Moje propozycje:
- zapewne dobrze Wam znane francuskie radio RFI; w zakładce "Langue francaise" znajdziecie wiadomości z kraju i ze świata w uproszczonej wersji językowe wraz z transkrypcją  

- lekcje radiowe przygotowane przez Lubelskie Alliance Francaise dostępne na stronie http://aflublin.pl/ (każda lekcja składa się z mini dialogów tłumaczonych na język polski i opatrzonych odpowiednim komentarzem gramatycznym i leksykalnym;  ciekawe tematy; można nauczyć się wielu ciekawych słów i wyrażeń; jedyny minus to taki, że lektorzy są Polakami;  wystarczy po lewej stronie wybrać zakładkę "lekcje radiowe"); oto link do przykładowej lekcji

Oczywiście kolejne propozycje mile widziane :)

11 komentarzy:

 1. dziękuję bardzo za ten wpis (anonim z poprzedniego wpisu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. dorzucę również coś od siebie
  http://francebienvenue1.wordpress.com/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny świetny blog. Dziękuję! Szczególnie upodobałam sobie zakładkę "le francais". Znałam tę Panią z youtube'a, ale jakoś nigdy nie trafiłam na jej stronę.

   Usuń
 3. ja tu chciałam jeszcze nadmienić że 7 jours sur la planete, co tydzien ma 3 nowe krotkie reportaze takie 2-5 minut, w zakladce "Exercices en ligne" do ktorych sa cwiczenia ze slownictwem, jest transkrypcja wiec mozna jednoczesnie przeczytac lub sprawdzic czy sie dobrze zrozumialo. A dla mobilnych osob jest aplikacja na telefon czy tablet.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Dzięki Tomku! Stronę Fables et contes znałam. Tej drugiej zaś nie. PS. Jak udaje Ci się wklejać w komentarze linki w takiej ładnej postaci?? :>

   Usuń
  2. A tak :)
   <a href="http://www.adresstrony.com">tutaj opis strony</a>

   Usuń
 5. Ciekawe jest również radio NRJ, sporo fajnej muzyki, ale także różne kawały etc.
  Prowadzący mają wielkie poczucie humoru, można się nauczyć sporo nowych słów ;)
  Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe jest również radio NRJ, sporo fajnej muzyki, ale także różne kawały etc.
  Prowadzący mają wielkie poczucie humoru, można się nauczyć sporo nowych słów ;)
  Polecam.

  OdpowiedzUsuń